FAQ

Pytania ogólne

Pytanie: Dlaczego nie "blogi kulturalne"?
Odpowiedź: Gdyż jest to forma niepoprawna gramatycznie i ktoś mógłby się jej (słusznie) czepić.

P: E, ale po co coś takiego?
O: Gdyż kulturniakom też przyda się agregator blogów. Erpegowcy mają swój, finansiści mają swój, nawet rowerzyści mają swój. A piszący o kulturze nie.

P: Czy informacje o nowych wpisach są regularne?
O: Owszem. To blogrolki, one są zawsze na bieżąco.

P: Mogę ci jakoś pomóc?
O: Jasne. Przyda się dodatkowa osoba do dodawania blogów, uzupełniania FAQ i poprawek przy skórce. Oraz wskazywania błędów, bo te mają w zwyczaju pojawiać się w najgorszych możliwych miejscach.

P: Dlaczego stosujesz w FAQ tylko formę męską?
O: Bo musiałem zdecydować się na którąś. Wstawianie wszędzie dwóch form dzielonych ukośnikiem wygląda tak sobie. Niech panie nie mają tego adminowi za złe, admin ładnie prosi.

Zgłaszanie i usuwanie blogów

P: Gdzie mogę zaproponować nowego bloga?
O: Patrz zakładka "Zgłoś bloga".

P: Jak często pojawiają się nowe blogi?
O: Każde zgłoszenie powinno wylądować na stronie tego samego dnia. Znaczy poza sytuacjami wyjątkowymi, na przykład przymusowym urlopem od internetu.

P: Czy dostanę potwierdzenie dodania?
O: Zawsze. Admin ma w sobie nieco służbisty i na każdą wiadomość odpisze. Jak czas pozwoli.

P: Nie chcę, by link do mojego bloga się tutaj znajdował. Mogę go usunąć?
O: Oczywiście. Wystarczy wysłać mi wiadomość na pocztę.

P: Dlaczego usunąłeś mojego bloga?
O: Staram się, by na liście znajdowały się w miarę regularnie aktualizowane blogi. Trzy miesiące od czasu ostatniej notki to dość sporo, nawet jeśli autor akurat zrobił sobie wakacje. Jeśli więc zobaczę, że najnowszy tekst jest sprzed tak długiego okresu, to najpewniej uznam blog za martwy i go usunę. Ewentualnie spróbuję skontaktować się z właścicielem i spytać o co chodzi, ale ja jestem zapracowany człowiek, więc lepiej na to nie liczyć.

P: Ale dodasz go ponownie?
O: Jeśli autor wrócił do żywych, to dlaczego nie?

P: Słuchaj, mam bloga poświęconego kuchni, ale czasem napiszę recenzję filmu. Dodasz mojego bloga do listy?
O: Nie. Jak sama nazwa wskazuje, Blogi Kulturowe zbierają linki do blogów poświęconych głównie kulturze i tego chcę się trzymać. Poza tym kulinaria mają swoje agregatory, starczy poszukać w Googlach.

P: No dobra, ale spójrz, ile napisałam recenzji filmów!
O: Dużo, nie przeczę, ale piszesz też o nowościach w branży marketingowej, piłce nożnej oraz telefonii komórkowej. Plus jeszcze trochę. Patrząc w ten sposób nie koncentrujesz się na kulturze, ale traktujesz ją jako dodatek. Co samo w sobie jest w porządku, ale nie pasuje do profilu agregatora. Bo nie piszesz o kulturze, tylko o kulturze oraz sprawach z nią niezwiązanych.

P: Czyli nie mogę napisać, dlaczego mój nowy telewizor jest wspaniały?
O: Możesz, łaj not? Ale jeśli twierdzisz, że piszesz o kulturze, a recenzje filmowe (i kultura w ogóle) to jakaś dziesiąta część treści na twoim blogu, to niestety, ale pomyliłeś adresy.

P: Czuję się skonfundowany...
O: Zadaj sobie proste pytanie: czy piszę tylko albo głównie o kulturze? Jeśli tak, to zapraszam. Jeśli nie, to trzeba poszukać innego agregatora.

P: Czy stosujesz selekcję?
O: Poza wyjątkami opisanymi powyżej, nie. Ja zbieram linki. Czytelnicy sami określą, które blogi chcą, a których nie chcą czytać. Kim ja jestem, by im to narzucać?

P: Słuchaj, a jakbym wygenerował link odsyłający tylko do tekstów poświęconych kulturze? Tak żeby w blogrolce pojawiały się tylko notki na temat filmów i seriali, a felietony polityczne nie?
O: To nie jest zły pomysł. Jeśli rzeczywiście link będzie działał na takiej zasadzie, to jestem gotów przyjąć takiego bloga. Ale na blogrolce jego nazwa będzie opatrzona gwiazdką. Tak żeby czytelnicy wiedzieli, że linkuję tylko do wybranych treści.

P: W takim razie rozumiem, że najbliższą notkę na temat książek mogę wrzucić za pół roku?
O: Jasne. Tylko do tego czasu skasuję linka, bo nawet jeśli jesteś gwiazdkowanym wyjątkiem, to wciąż podpadasz pod zasadę "linki do dawno nieaktualizowanych blogów podlegają kasacji".

P: Zaraz, ale dlaczego? Przecież nowe notki pojawiają się raz w tygodniu!
O: Prawda, ale ostatnia na temat kultury jest sprzed pół roku.

P: Już nic nie rozumiem...
O: Piszesz na wiele tematów, w tym kulturalnych? Dobrze, możemy pokombinować i zamieścić blogrolkę tylko do tych wpisów, o ile to będzie technicznie wykonalne. Piszesz na rzeczone tematy bardzo rzadko, bo coś, ale fajnie mieć linka w agregatorze? Przepraszamy, takich klientów firma nie obsługuje.

Zawartość

P: Ale denne blogi żeś wybrał, tego nie da się czytać!
O: Pretensje do piszących, że nie potrafią zainteresować. Powtórzę, ja tylko zbieram linki. Cała reszta zależy od autorów.

P: Znaczy nie jest to twoja prywatna lista blogów kulturowych?
O: Nie i nie będzie. Takową mam u siebie na blogu i więcej nie trzeba.

P: Dlaczego nazwy niektórych blogów oznaczono gwiazdką?
O: Gwiazdki oznaczają blogi, których autorzy piszą między innymi na temat kultury, a i to częściej, niż od święta. Opatrzony nią link będzie wyświetlał najnowsze notki poświęcone książkom, filmom czy grom, ignorując teksty na temat polityki, finansów i innych zagadnień niezwiązanych z kulturą. Jest to jedyny wyjątek od zasady "Blogi Kulturalne zbierają linki tylko do blogów poświęconych kulturze".

Wygląd strony

P: Do luftu ta skórka!
O: Nie jest najpiękniejsza, ale funkcjonalna i to w niej najważniejsze.

P: Ale zmienisz ją kiedyś na lepszą?
O: Możliwe. Jestem analfabetą w kwestii ładnych skórek.

Kategorie

P: Mój blog wisi w złej kategorii.
O: Wyślij mi wiadomość na pocztę, przestawimy.

P: Dlaczego nie ma blogów erpegowych?
O: Gdyż papierowe RPG mają swój własny agregator. O tutaj.

P: Po co w ogóle bawić się w kategorie?
O: Gdyż istnieją blogi specjalistyczne i takie, gdzie pisuje się na każdy temat. Jedna blogrolka byłaby niewygodna dla osób szukających konkretnych treści, a wrzuceni tam specjaliści ginęliby pod masą blogów na każdy temat.

P: Ale przecież są blogi dwu i trójtematyczne, a nie wyróżniasz ich w żaden sposób.
O: Owszem, bo lista kategorii byłaby zbyt długa i pocięta. Wyobrażasz sobie dział "blogi growo-filmowo-serialowe", do którego trafią blogi, gdzie 50% notek jest na temat gier? Ja tak, ale wolałbym jej nie wprowadzać :P

P: Dlaczego w kategoriach nie umieściłeś...
O: Kultura to bardzo szerokie pojęcie, gdzie mieści się praktycznie wszystko, od filmów i seriali po wyszywane w kwiatki serwetki. Agregator trzeba w jakiś sposób ograniczać, stąd zdecydowałem się na najważniejsze i najbardziej ogólne kategorie. Znaczy poza serwetkami, chociaż kto wie...

P: Można dodać nowe kategorie?
O: Jeśli większa grupa ludzi wyrazi chęć i znajdzie się odpowiednio dużo blogów (powiedzmy, że z pięć) na dany temat, to jak najbardziej. Jednak niech będzie to coś szerszego. Gry planszowe to duży zbiór, zapewne z własnym agregatorem, ale blogi miłośników Osadników z Catanu to zbyt wąska kategoria. Do tego nie może posiadać swojego agregatora, jak w przypadku, na przykład, blogów fotograficznych. Nie ma sensu dublować treści.

P: Ha, czyli jednak będziesz stosował szczegółowe kategori!
O: Tak. Film polski. Horrory. Komiksy superbohaterskie. Współczesne seriale. Tego typu kategorie, a nie "blogi filmowo-serialowe z dodatkiem literatury".

P: Jak określić, do której kategorii pasuje blog?
O: Wpierw sprawdzić, czy autor sam określił przynależność swojego bloga. Jeśli nie, sprawdzić, o czym najczęściej pisze. Jeśli mimo tego nie da się określić, blog ląduje w ogólnokulturowych.

P: Ale autor pisze równie często o dwóch rzeczach!
O: Jeśli na blogu jest dużo wpisów zarówno na temat książek, jak i filmów, to w gestii osoby podsyłającej linka jest określenie, do której kategorii przyporządkować bloga. Wiadomość "to blog książkowy, ale czasem piszę o filmie" sprawi, że blog wyląduje w książkowych. Po wiadomości "piszę po równo o książkach i filmach" trafi do ogólnokulturowych.

Reklama

P: Po co trzymać na stronie zarówno blogrolki, jak i reklamy blogów?
O: Spójrzmy na to z perspektywy świeżej osoby. Wchodzi na Blogi Kulturalne i widzi masę blogów. Od którego zacząć? Ostatnio aktualizowanych? Tych najlepiej nazwanych? Po kategoriach? Jasne, w grach blogów jest niewiele, ale ogólnokulturowych wisi masa. Może więc na ślepo poszukać czegoś dla siebie, albo przejść do zakładki "lista blogów".

P: Znaczy chodzi ci o to, że w blogrolka służy do informowania o nowościach na blogach i jednocześnie jako ich pełen spis, a reklama ma być informacją, czego po danym blogu można się spodziewać?
O: Dokładnie.

P: Ale wiesz, że nie każdy się zareklamuje? Albo zrobi to byle jak?
O: Wiem, ale to leży w gestii blogerów, nie mojej. Kto chce, ten się zareklamuje i zrobi to dobrze. Nie ma przymusu.

P: Dlaczego ta lista jest taka krótka?
O: Bo blogerzy się jeszcze nie zareklamowali. Dla bezpieczeństwa przyjmij, że bloglorki zawsze będą dłuższe od listy reklamowej.

P: Mogę zareklamować swojego bloga, ale nie zgłaszać go do blogrolki?
O: Nie. Reklama służy poszerzeniu informacji o blogach, które znajdują się na blogrolkach agregatora i tylko ich.

P: Dobra, chcę zareklamować swojego bloga. Jak to zrobić?
O: Zakładka "Zgłoś i/lub zareklamuj bloga".

P: A mogę zareklamować kolegę, który właśnie jest na wczasach bez internetu?
O: Niezła próba, ale nie. Każdy wypowiada się za siebie.

P: Jak ma wyglądać wpis reklamowy?
O: Pacz stosowna zakładka.

P: Będzie tylko jedna zakładka z reklamami?
O: Tak. Znaczy do momentu, gdy nie zrobi się za duża. Wtedy albo podzieli się ją wewnętrznie, albo doda nowe.

P: E, do rzyci te wpisy reklamowe. Nic z nich nie wynika!
O: Pretensje do reklamujących się. Admin tu tylko sprząta.

P: Słuchaj, beznadziejnie wyszła mi moja reklama. Mogę ją zmienić albo usunąć?
O: Jasne. Ślij wiadomość na pocztę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz